Gwda – odcinek łatwy (Drężno – Ujście)

Gwda – odcinek łatwy (Drężno – Ujście)

Gwda, jest największym, prawym dopływem Noteci. Przepływa przez teren trzech województw: zachodnio-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Wypływa z łąk powyżej jeziora Wierzchowo koło Szczecinka, wpada do Noteci w miejscowości Ujście koło Piły. Gwdy na całej swej długości z Drężna do Ujścia koło Piły liczy 145 km. Szlak płynie w atrakcyjnym krajoznawczo terenie, początkowo równiną sandrową, która w środkowym i dolnym biegu przemienia się w głęboką dolinę. Na całej długości rzeka przepływa wśród łąk i lasów. Największy kompleks lasów określa się mianem „Puszczy nad Gwdą”. Liczne jeziora na szlaku urozmaicają krajobraz i dodają mu uroku. Dla zainteresowanych zabytkami techniki ciekawostką będzie zbudowany na początku XX wieku zespół elektrowni wodnych.

Gwda jest atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Co ciekawe Gwda nie cieszy się dużym zainteresowaniem kajakarzy, być może ze względu na elektrownie, lub jej obraz poniżej Lędyczka. Wydaje się być nieciekawą wolną rzeką. Nic bardziej mylnego!

Jest to szlak dość długi, malowniczy, urozmaicony, a w górnym biegu dość uciążliwy. Ze względu na stopień trudności zalicza się do skali rzeki o średnim nurcie z częstymi przeszkodami w korycie, w tym z kamieniami. Uciążliwością na początkowym etapie szlaku przy niskim stanie wody są mielizny.  Na odcinku pomiędzy Gwdą Wielką a Dobrzycą w nurcie rzeki występują duże głazy i kamienie. Pomiędzy jeziorem Wielimie a Lędyczkiem utrudnieniem mogą być zwalone drzewa.

Na terenie województwa pomorskiego (na granicy) biegnie od miejscowości Lubnica do Lędyczka. Tu także płyną jej dwa dopływy: Czernica z Białą oraz Szczyra z Chrząstową. W pomorskim przepływa jedynie 15 km rzeki, w tym znajdują się tu dwie przenoski. Czas spływu odcinka na terenie województwa pomorskiego to ok.  4 godz.

Informacje
  • Długość szlaku: 136 km
  • Liczba dni: spływ wielodniowy
  • Trudność: łatwy