Brda – odcinek łatwy (Piła Młyn – Zalew Koronowski – Bydgoszcz Fordon)

Logo szare - Pomorskie Szlaki Kajakowe

Odcinek od Zalewu Koronowskiego do Bydgoszczy Fordon zaliczany jest do łatwych.  Przeznaczony jest dla osób początkujących swoją przygodę z kajakiem oraz dla rodzin z dziećmi. Nurt w rzece jest spokojny, pozbawiony przeszkód. Kajakarze przepływają m.in. przez Samociążek, Janowo oraz Opławiec.

Brda od Piły Młyn uspokaja się, by całkowicie osłabnąć na szerokim i długim rozlewisku stanowiącym początek Zalewu Koronowskiego. Dopływamy do stanicy wodnej w Gostycynie-Nogawicy – miejsce zakończenia wielu spływów. Płynąc dalej mijamy z prawej strony ujście rzeki Kamionki. Szlak wyraźnie prowadzi przez zbiornik otoczony lasami.  Przepływamy pod dawnym mostem kolejowym i wypływy na „szersze wody”. Skręcamy na lewy brzeg mijając ośrodek wypoczynkowy. Dopływamy do stanicy wodnej w Sokole Kuźnicy. Następnie przepływamy obok ośrodków wypoczynkowych i mijamy przeprawę promową. Po kilku kilometrach na południowym brzegu widoczne zabudowania, ośrodki wypoczynkowe i przystanie żeglarskie w Romanowej (Koronowo) i Pieczyskach.  Omijamy ich z dala i płyniemy w lewo do przesmyku łączącego zalew z jeziorem Lipkusz. Mijamy z prawej ośrodki wypoczynkowe, marinę i przepływamy pod mostem drogowym w Wilczym Gardle. Następnie Kanałem Lateralnym dopływamy do Jeziora Białego. Dalej przepływały obok Samociążka, miejscowości letniskowej, gdzie znajdziemy pola namiotowe. Przy hydroelektrowni mamy do pokonania przenoskę wzdłuż ogrodzenia – 200 m. Za zaporą wodujemy kajak na Brdzie, stąd płynąc ok. 5 km pod prąd można dotrzeć do centrum Koronowa. W okolicach Okola płyniemy doliną wśród łąk i pól. Prędkość nurtu uzależniona jest od ilości wody przepuszczanej przez elektrownię. Płynąc w dół rzeki- nurt zaczyna słabnąć. To oznaka początku zaporowego jeziora Tryszczyn. Przy elektrowni wodnej czeka nas przenoska – 80 m. Nurt przyspiesza. Przepływamy pod mostem w Bożenkowie-Zdrojach. Dopływamy do Bydgoszczy Janowo. Mijamy stanicę i przepływamy pod mostem i przy hydroelektrowni. Tu do pokonania kolejna przenoska po lewej stronie. Za elektrownią nurt przyspiesza. Pokonujemy jak na warunki miejskie bardziej dziką i zieloną część Brdy. Z czasem mija się coraz więcej ogródków działkowych, potem dopływ Kanału Bydgoskiego w pobliżu Śluzy Okole, mijamy przystań klubu kajakowego by wreszcie dotrzeć pod ceglane Mosty Kolejowe. Za wiaduktami płyniemy w terenie zabudowanym.  Pokonujemy Śluzę Miejską, której przeprawa stanowi swoistą atrakcję.
Należy pamiętać, że podczas śluzowania należy ustawić się możliwie daleko od bram śluzowych, złapać się jednej z drabinek lub sąsiedniego kajaka. Następnie obserwujemy  spadek wody i po otwarciu wrót  płyniemy wprost na Przystań Bydgoszcz i  Wyspę Młyńską. Dalej przepływamy przez najpiękniejszą część Bydgoszczy począwszy od  Wyspy Młyńskiej, fary, spichrzy aż po zacumowaną  zabytkową  barkę  Lemara. Po drodze przepływamy pod mostami i kładkami oraz przy linoskoczku – charakterystyczny wizerunek miasta. Następnie opuszczamy Stare Miasto i wpływamy na  nieco szersza rzekę, gdzie przy słabym nurcie czeka nas mocniejsze wiosłowanie. Za Mostem Bernardyńskim kilka klubów wioślarskich i kajakowych.  Z kolei za kładką Most Esperanto hala sportowo – widowisko Łuczniczka i Park Centralny.  Po minięciu Mostu Pomorskiego wzdłuż brzegów pojawiają się zadrzewienia i zarośla. Przepływamy obok Wyspy na Kapuściskach i Zimne Wody. Tereny wzdłuż rzeki wyraźnie przemysłowy. Przed mostem kolejowym z prawej strony przystań kajakowa i camping Zimne Wody (możliwość zakończenia spływu).  Płynąc dalej przepływamy pod mostami kolejowymi i wpływamy na szerokie rozlewisko – stanowiące tor regatowy Brdyujście. Z prawej mijamy jaz na Brdzie, zaś z lewej strony położone są  przystanie żeglarskie. Z prawej strony toru wejście na śluzę Czersko Polskie. Wpływamy na Wisłę i po chwili kończymy spływ Brdą na lewym brzegu przy betonowym nowym slipie znajdującym się na przedłużeniu ul. Kwarcowej. Dla wytrwałych spływ można również zakończyć w Bydgoszczy Fordonie przy tymczasowym przeprawie  promowej lub tuż za mostami drogowym i kolejowym przy piaszczystym brzegu na przedłużeniu ul. A. Frycza – Modrzewskiego (+2,7 km).  Oba punkty końcowe położne są również  na lewym brzegu Wisły.

Odcinek miejski Brdy od połączenia Kanału Bydgoskiego z Wisłą stanowi również żeglowaną  drogę wodną, po której pływają statki pasażerskie, tramwaje wodne, barki, jachty i łodzie motorowodne.  Należy uważać, zwłaszcza na wywołane ruchem tych jednostek falowanie.

 

 

 

Informacje
  • Długość szlaku: 75 km
  • Liczba dni: 3-5 dni
  • Trudność: odcinek łatwy