Dzikie oblicze przygody
Łupawa

Łupawa

Propozycja etapów spływów

  1. Obrowo – Kozin (16 km)
  2. Kozin – Łupawa (18 km)
  3. Łupawa – Damno Młyn (22 km)
  4. Damno Młyn – Żelkowo (18 km)
  5. Żelkowo – Gardna Mała (21 km)

Największe atrakcje

  1. Jezioro Jasień
  2. Kozin
  3. Łupawa
  4. EW Poganice
  5. EW Łebień
  6. EW Drzeżewo
  7. EW Żelkowo
  8. Smołdzino
  9. Jezioro Gardno

Warto zobaczyć na szlaku

Jezioro Jasień to jedno z największych jezior na Pojezierzu Kaszubskim (577 ha). Posiada urozmaiconą linię brzegową oraz siedem niezamieszkałych wysp. Głębokość jeziora sięga 32 metrów, mieści się nad nim kilka miejscowości turystycznych. Do najpopularniejszych należą Jasień i Łupawsko. Kozin to niewielka miejscowość w pobliżu Czarnej Dąbrówki. Znajduje się tu ujście Bukowiny, malownicze ruiny mostów kolejowych na szlaku „Zwiniętych Torów” Bytów – Lębork oraz elektrownia wodna na Bukowinie i duża pstrągarnia. Łupawa. Wieś, w której znajduje się siedziba nadleśnictwa, a także duża przystań kajakowa. Przy dawnym młynie wybudowano elektrownię wodną, a w pobliskim lesie znajduje się megalityczne cmentarzysko. Elektrownie wodne na Łupawie. Energię wody niesionej przez wartką Łupawę wykorzystuje aż sześć elektrowni wodnych. Znajdują się one w Łupawie, Poganicach, Łebieniu, Drzeżewie, Żelkowie i Smołdzinie. Do najciekawszych należą obiekty w Poganicach i w Żelkowie. W tym pierwszym, z nich obok elektrowni mieści się „klimatyczny” zajazd i restauracja, natomiast w przypadku drugiego – wyjątkowa bryła budynku mieszczącego elektrownię przypomina raczej dworzec kolejowy lub pałacyk. Smołdzino. Gminna wieś położona na Pobrzeżu Słowińskim, na skraju Słowińskiego Parku Narodowego. Mieści się tu dyrekcja Parku z Muzeum Przyrodniczym, elektrownia wodna i liczne kwatery turystyczne. Krajobraz okolicy warto obejrzeć z wieży widokowej na szczycie Wzgórza Rowokół (115 m n.p.m.) – dawniej świętej góry Słowińców. Jezioro Gardno. Płytkie, przymorskie jezioro o powierzchni prawie 2,5 tysiąca ha, leżące na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jest udostępnione dla kajakarzy tylko w południowej części.

O Łupawie krążą legendy. Połamane kajaki na drzewach, opowieści o sponiewieranych kajakarzach… Ile w nich prawdy? Dzika, pełna wyzwań, długich i szybkich, głównie kamienistych bystrzy, przełomów i trudnych do pokonania drzew – oto środkowa Łupawa. Jeśli zostanie wybrana jako kierunek spływu, gwarantuje ekstremalne przeżycia i to jedyne w swoim rodzaju uczucie, gdy nurt rzeki przelewa się przez burty kajaka. Mnogość alternatywnych dróg, dzięki pojawiającym się wysepkom, połączona z fragmentami starej puszczy przez którą płynie rzeka, nadaje jej krajobrazom magiczny wygląd. Taki charakter posiada zwłaszcza odcinek między miejscowościami Kozin i Damno Młyn, polecany wyłącznie doświadczonym kajakarzom. Dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozwala skosztować prawdziwego szaleństwa na rzece o górskim charakterze. Spokojniej rzeka płynie za Damnem, choć w korycie wciąż można natrafić na powalone drzewa, które wraz z jej biegiem pojawiają się coraz rzadziej. Górny odcinek szlaku także jest spokojny. Prowadzi przez kilka kaszubskich jezior i nadaje się również dla początkujących kajakarzy. Rzeka uchodzi do morza w Rowach, ale spływ należy zakończyć w Gardnie Małej. Na jeziorze Gardno, położonym na terenie Słowińskiego Parku Narodowego (w strefie na północ od linii prostej, łączącej ujście Łupawy do Jeziora Gardno z ujściem rzeki Grabownica), obowiązuje zakaz pływania kajakiem. Jedynie południowa część jeziora, ograniczona ww. linią, udostępniona jest dla rekreacji.

Informacje
  • Długość szlaku: 100
  • Liczba dni: 5
  • Liczba przenosek: 9
  • Rekomendowana trasa spływu: Obrowo - Gardna Mała / Retowo (95 km)
  • Trudność: odcinek górny (od jeziora Obrowo Duże do Kozina) – łatwy, odcinek środkowy (Kozin – Damno Młyn) – trudny, odcinek dolny: średnio trudny
  • Dopływy (dostępne dla kajakarzy): Bukowina