Gmina Brusy w miejscowości Skoszewo, Kaszuba, Rolbik, Parzyn oraz Rolbik - Młyn wykonała m.in. nowe przystanie, pomosty oraz parkingi

Rzeka Zbrzyca jest prawym dopływem Brdy. Biegnie przez Zaborski Park Krajobrazowy na Kaszubach. Spływ kajakowy tą malowniczą rzeką najlepiej rozpocząć od miejscowości Sominy nad jeziorem Somińskim lub w Skoszewie. Alternatywnie spływ można również rozpocząć rzeką Młosiną w miejscowości Leśno, stanowiący 3 km szlak wpływający do Zbrzycy. Górny odcinek rzeki (powyżej miejscowości Kaszuby) jest nieco uciążliwy ze względu na liczne przenoski i płycizny oraz wąskie koryto. Jednak fragment rzeki od miejscowości Parzyn jest już zupełnie inny i zapiera dech w piersiach, podobnie jak jej odcinek końcowy, gdy rzeka płynie przez lasy bardzo szerokim korytem wpadając do jeziora Witoczno – gdzie łączy się z Brdą. Spływ zakończyć można w obrębie stanicy kajakowej na Jeziorze Witoczno lub w Swornegaciach. Trasa spływu na prawie całej długości wiedzie przez wspaniałe lasy i kilka jezior. Kajakarze lubią w Zbrzycy jej malowniczość i urozmaicenie. Są to wystarczające argumenty, aby podjąć się kilku przenosek przy urokliwych młynach, jazach i tartakach. Ta rzeka i jej otoczenie pięknieją z każdym kilometrem. Jest to wprost wymarzony wstęp do spływu Brdą.

Szlaki kajakowe są coraz piękniejsze również za sprawą powstającej infrastrukturze. Na szlaku
w ramach projektu „ Pomorskie Szlaki Kajakowe – Szlakiem Brdy i Zbrzycy" Gmina Brusy w miejscowości Skoszewo, Kaszuba, Rolbik, Parzyn oraz Rolbik - Młyn wykonała m.in. nowe przystanie, pomosty oraz parkingi. W obrębie przystani ustawiono również elementy małej architektury i tablice promocyjno – informacyjne oraz znaki wodne i drogowe kierujące nas do danego miejsca. Do najważniejszych atrakcji tego regionu można zaliczyć Kościół Matki Boskiej Królowej Polski oraz Zabytkowa zagroda – dom owczarza wraz z owczarnią z xix wieku w Sominach.

Photo gallery