Rzeka Szkarpawa jest szeroka i niemal pozbawiona nurtu. Tereny, przez które przepływa są rzadko zasiedlone i obfitują w urokliwe miejsca oraz interesujące zabytki. Warto Szkarpawą udać się na wycieczkę w kierunku Zalewu Wiślanego lub wiosłując w kierunku zachodnim dotrzeć do Śluzy Gdańska Głowa.

Rzeka Tuga  jest prawym dopływem rzeki Szkarpawy i przepływa przez serce Żuław Wiślanych. Odcinek płynący do Nowego Dworu Gdańskiego nosi nazwę Święta, dalszy bieg to Tuga, często zwana Tują. Szlak kajakowy jest kręty, szeroki, spokojny i niezwykle malowniczy. Występują dzikie zakątki, miejsca do biwakowania oraz zabytki architektury.

Na szlaku tych rzek w ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Kajakiem przez Żuławy”  - Gmina Stegna – w  Drewnicy, Rybinie, Chełmku Osada, Tujsku oraz w Stobcu wykonała 5 doskonałych przystani kajakowych. Węzłowe przystanie kajakowe powstały w Drewnicy i Rybinie. Wyposażone między innymi w wiaty, slipy, stojaki na kajaki, paleniska, wygodne pomosty pływające i ławostoły. Pozostałe lokalizacje stanowią przystanki kajakowe, na których warto się zatrzymać podczas dłuższego spływu Tugą czy Szkarpawą.

 

Photo gallery