24 kwietnia w Kościerzynie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące Pomorskich Szlaków Kajakowych, które otworzył Wicemarszałek Województwa Pomorskiego – Ryszard Świlski.

Udział wzięli partnerzy PSK i operatorzy, właściciele stanic kajakowych, przedstawiciele: nadleśnictw, parków narodowych i krajobrazowych, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz samorządów lokalnych. Poruszono tematy dotyczące oznakowania szlaków kajakowych, stanu realizacji poszczególnych przedsięwzięć, promocji, współpracy z operatorami oraz zarządzania powstałą infrastrukturą kajakową.

Dzięki wspaniałym krajobrazom i wielu różnorodnym rzekom, Pomorskie jest uważane za najlepsze miejsce do przeżywania kajakarskich przygód. Aby nasze szlaki były bardziej atrakcyjne, Samorząd Województwa Pomorskiego dba od kilku lat o rozwój przedsięwzięcia „Pomorskie Szlaki Kajakowe”. Od 2013 roku udało się zbudować wiele nowych stanic i przystani kajakowych, gdzie można odpoczywać podczas wypraw na łono natury. Oczywiście pomyślano też o tym, żeby ułatwić pokonywanie trudniejszych
odcinków poprzez utworzenie wielu nowych przenosek, czy też zacumowanie kajaków przy nowych pomostach.

Wszystko to jest możliwe dzięki znakomitej współpracy między 79 partnerami! Liczba środków przeznaczonych na rozwój kajakarskiego przedsięwzięcia – 60 mln zł, pozwoliła na powstanie wielu nowych obiektów i realizacji zadań, których do tej pory zrealizowano 83. Mimo to nie spoczęto na laurach, bo kolejne są już w realizacji. Prawie tysiąc km pomorskich rzek zostanie oznakowanych, na szlakach pojawią się zarówno znaki informacyjne, jak i ostrzegawcze np. pływające pale kierunkowe. Dzięki temu kajakarze będą mogli skupić się na podziwianiu walorów przyrody, a nawigacja stanie się formalnością.

 

Photo gallery