Podstawowe zasady bezpieczeństwa na wodzie
Trasę spływu zaplanuj wcześniej i dostosuj ją do umiejętności – swoich i grupy. Pamiętaj, będziecie płynąć w tempie najsłabszych i najmniej doświadczonych uczestników wycieczki.
Nie wyruszaj na szlak podczas silnego wiatru lub deszczu. Podczas spływu na bieżąco obserwuj zmiany pogody. W czasie burzy bezwzględnie unikaj otwartych akwenów i postoju pod samotnymi drzewami.
Niezależnie od umiejętności pływackich, zawsze noś na sobie kamizelkę asekuracyjną. Osoby początkujące, nie umiejące pływać oraz dzieci powinny mieć w czasie całego spływu szczególną opiekę doświadczonych kajakarzy.
Do kajaka wsiadaj, gdy jest ustawiony dziobem w górę rzeki, a do brzegu dobijaj zawsze pod prąd. Korzystanie z asekuracji innych osób przy wsiadaniu i wysiadaniu z kajaka jest na spływach czymś naturalnym.
Płynąc po rzece, zwracaj uwagę na zmarszczki, fale i wiry w jej nurcie. Mogą to być sygnały, świadczące o podwodnych przeszkodach, grożących wywróceniem kajaka. Uważaj też na bystrza, nisko zwieszające się nad wodą gałęzie, niskie mostki oraz zwalone drzewa.
Nigdy nie wykonuj w nim gwałtownych ruchów ani nie napływaj, nawet dla żartu, na kajaki innych uczestników spływów. Po wywrotce na głębokiej wodzie holuj kajak do brzegu, nie odwracając go.
Ważne jest, aby w razie wypadku był koło Ciebie ktoś, kto udzieli Ci pomocy, lub ją wezwie.
Noś przy sobie zabezpieczony przed wodą telefon komórkowy z wpisanymi numerami służb ratunkowych, działających w danym rejonie. Pamiętaj, na wielu odcinkach szlaków nie ma miejsc, w których można doładować baterię, a w głębokich dolinach rzecznych częste są problemy z zasięgiem.
Nigdy nie spożywaj alkoholu i innych środków odurzających podczas spływu. Jest to przestępstwo i stanowi poważne narażenie bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników spływu.
Dbaj o środowisko, w którym się znajdujesz, nie hałasuj, nie niszcz roślinności nadbrzeżnej i nie pozostawiaj po sobie śmieci