Kajakiem przez jeziora Szwajcarii Kaszubskiej
Kółko Jezior Raduńskich

Kółko Jezior Raduńskich

Propozycje etapów spływów

 1. Stężyca – Chmielno (18 km)
 2. Chmielno – Gołubie (21 km)

Największe atrakcje

 1. Stężyca
 2. Borucino
 3. Chmielno
 4. Ostrzyce
 5. Wieżyca

Warto zobaczyć na szlaku

Stężyca. Wieś położona w jednym z najwyższych miejsc „Kółka Jezior Raduńskich”. Spływ tym szlakiem kajakowym najlepiej rozpocząć na przystani nad Jeziorem Stężyckim.

Borucino. Miejscowość położona w pobliżu przesmyku między rynnowymi jeziorami Raduńskie Dolne i Górne. Znajduje się w nim stacja limnologiczna Uniwersytetu Gdańskiego.

Chmielno. Bardzo popularna, kaszubska miejscowość turystyczna. Dawno temu znajdował się tu słowiański gród, którego ślady widoczne są do dziś na przesmyku przy J. Kłodno. Wieś sławna jest z warsztatu tradycyjnej ceramiki kaszubskiej, prowadzonego od dziesięciu pokoleń przez ród Neclów.

Ostrzyce. Wieś wypoczynkowa, położona nad Jeziorem Ostrzyckim, w miejscu wypływu Raduni z „Kółka Raduńskiego”. Miejscowość otaczają potężne wzniesienia moreny czołowej. W Ostrzycach znajdują się liczne pensjonaty, restauracje i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Wieżyca. Liczące 328,6 m n.p.m. wzniesienie, będące najwyższą „górą” Kaszub. Szczyt objęty jest ochroną jako rezerwat przyrody, znajduje się na nim wieża widokowa im. Jana Pawłą II, z której rozpościera się rozległy widok na teren całej Szwajcarii Kaszubskiej. W okolicach Wieżycy znajduje się pięć wyciągów narciarskich.

„Kółkiem Jezior Raduńskich” nazywa się zwyczajowo szlak kajakowy, prowadzący przez tworzący elipsę ciąg dużych jezior rynnowych na terenie tak zwanej „Szwajcarii Kaszubskiej”. To najwyżej położona część Kaszub, nad którą dominują wzniesienia Wieżycy (328,6 m n.p.m.), a także A także Złotej Góry (235,1 m n.p.m.) i Góry Tamowej (224,1 m n.p.m.). Są to moreny czołowe, ukształtowane w czasie ostatniego zlodowacenia. Jeziora połączone są ze sobą licznymi przesmykami oraz rzeką Radunią i razem stanowią liczący 37 km szlak, dostępny dla kajakarzy. Charakterystyczne dla większości jezior „Kółka” są strome, trudno dostępne brzegi, przez co spore odcinki szlaku są słabo zagospodarowane i wyjątkowo dzikie. Jednocześnie jest tu wiele ośrodków wypoczynkowych, przystani i popularnych miejscowości turystycznych, jak Ostrzyce, Chmielno czy Stężyca. Spływ najlepiej rozpocząć w Stężycy, płynąc na północ dwoma bardzo długimi jeziorami – Raduńskim Dolnym i Górnym. Następnie, poprzez jaz w Chmielonku, dopłynąć można na mniejsze jeziora okolic Chmielna (Kłodno, Rekowo, Białe). Dalej krótkimi fragmentami Raduni dostać się można do Ostrzyc, by później płynąc u podnóża Wieżycy dotrzeć do końca szlaku, w Gołubiu Kaszubskim.

Informacje
 • Długość szlaku: 37
 • Liczba dni: 2
 • Liczba przenosek: 2
 • Rekomendowana trasa spływu: Stężyca - Chmielno - Gołubie (36 km)
 • Trudność: szlak łatwy, prowadzący głównie przez jeziora