Kajakiem z serca Kaszub do Gdańska
Radunia

Radunia

Propozycje etapów spływów

 1. Ostrzyce – Kiełpinko (Trątkownica): 14 km (przewózka kajaków z Trątkownicy do Rutek)
 2. EW Rutki – Kolbudy: 18 km (przewózka kajaków z Kolbud do Straszyna)
 3. EW Straszyn – Gdańsk: 25 km (w tym 6 km Motławą)

Największe atrakcje

 1. Jar Rzeki Raduni. Przełomowy odcinek rzeki Raduni. Na odcinku ok. 10 km, pomiędzy Trątkownicą a Rutkami, rzeka płynie głębokim wąwozem. Można go pokonać pieszo znakowanym szlakiem turystycznym, prowadzącym wzdłuż rzeki.
 2. Zabytkowe elektrownie wodne dolnej Raduni. Dolna Radunia została zabudowana szeregiem elektrowni wodnych. Są to kolejno: EW Rutki, Łapino, Bielkowo, Straszyn, Prędzieszyn, Kuźnice, Juszkowo i Pruszcz oraz Pruszcz II.
 3. Faktoria w Pruszczu Gdańskim. Jest to rekonstrukcja Faktorii Handlowej z czasów rzymskich, wybudowana w miejscu dawnych odkryć archeologicznych z epoki „szlaku bursztynowego”.
 4. Pruszcz Gdański. Dynamicznie rozwijające się miasto w pobliżu Gdańska. W centrum zobaczyć można gotycki kościół, a nad brzegiem Raduni wznosi się potężny zespół nie funkcjonującej obecnie cukrowni.
 5. Kanał Raduni. To jedna z najciekawszych budowli hydrotechnicznych w Polsce. Został on wybudowany w XIV wieku przez Krzyżaków i liczy blisko 14 km. Miał kluczowe znaczenie jako źródło wody pitnej dla mieszkańców miasta oraz obsady zamku, a płynąca nim woda stanowiła także napęd dla gdańskich młynów, kuźni i tartaków.

Radunia to piękna rzeka, łącząca Szwajcarię Kaszubską z Gdańskiem. Jej górny, jeziorny odcinek (powyżej Ostrzyc) opisany został w przewodniku jako odrębny szlak – „Kółko Jezior Raduńskich”. Większości kajakarzy Radunia kojarzy się z niezwykłymi przeżyciami, emocjami i adrenaliną, której dostarcza jej środkowy, przełomowy fragment. Ta część szlaku od 2013 r. jest jednak niedostępna dla kajakarzy, ze względu na ochronę unikatowej przyrody w rezerwacie Jar Rzeki Raduni. Drugą specyficzną cechą Raduni jest występowanie w dolnym biegu dużej liczby elektrowni wodnych. Z tego powodu zwana jest czasem „pracowitą rzeką”. Elektrownie te są dodatkową atrakcją na spływach, ale jednocześnie utrudnieniem, z uwagi na liczne przenoski. Odcinek między Kolbudami a Rutkami jest wyłączony ze spływów właśnie z uwagi na elektrownie wodne, jak również zakaz pływania po zbiorniku elektrowni wodnej Straszyn, które jest głównym ujęciem wody dla Gdańska. Radunia od Ostrzyc do Gdańska jest więc dostępna na trzech odcinkach spływów. Pierwszy, pomiędzy Jeziorem Ostrzyckim a przystanią w Trątkownicy, jest bardzo malowniczy. Rzeka wije się tu wśród wzgórz i pól, w typowo kaszubskich pejzażach. Po dokonaniu przewózki kajaków, drugi etap rozpocząć można poniżej elektrowni w Rutkach. Na szlaku znajdują się tu: Żukowo, sławne z gotyckiego klasztoru sióstr norbertanek (obecnie Kościół Mariacki) i pierwsza z elektrowni Raduni – w Łapinie. Od Kolbud należy dokonać drugiej przewózki kajaków do elektrowni Straszyn. Od niej zaczyna się dolny odcinek szlaku, prowadzący przez kolejne elektrownie, a następnie do Faktorii w Pruszczu Gdańskim. Stąd niedaleko już do ujścia Raduni do Motławy, którą dopłynąć można do centrum Gdańska.

Informacje
 • Długość szlaku: 77
 • Liczba dni: 3
 • Liczba przenosek: 9 (plus dwie przewózki kajaków)
 • Rekomendowana trasa spływu: Ostrzyce - Gdańsk (57 km, w tym 6 km po Motławie)
 • Trudność: szlak łatwy, odcinek średnio trudny jedynie poniżej Rutek. Dwie przewózki kajaków, w dolnym odcinku liczne dość uciążliwe przenoski przez elektrownie wodne