Kajakiem do morza najpiękniejszą z rzek
Słupia

Słupia

Propozycje etapów spływów

 1. Gowidlino – Sulęczyno (14 km)
 2. Sulęczyno – Młynki (13 km) (przewózka kajaków do Soszycy 4 km)
 3. Soszyca – Jezioro Głębokie (19 km) (przewózka kajaków do Gałąźni Małej 8 km)
 4. Gałąźnia Mała – Leśny Dwór (17 km) 5. Leśny Dwór – Słupsk (23 km)
 5. Słupsk – Bydlino (19 km)
 6. Bydlino – Ustka (17 km)

Największe atrakcje

 1. Jezioro Gowidlińskie
 2. Papieski Szlak Kajakowy
 3. Elektrownia wodna Struga
 4. Park Krajobrazowy Dolina Słupi
 5. Rezerwat Przyrody Gołębia Góra
 6. Elektrownia wodna Gałąźnia Mała
 7. Elektrownia wodna Strzegomino
 8. Elektrownia wodna Krzynia
 9. Słupsk: Zamek Książąt Pomorskich, zabytkowe centrum miasta
 10. Ustka: miasto uzdrowiskowe, port, latarnia morska, plaża nadbałtycka

Warto zobaczyć na szlaku

Elektrownia Wodna Struga w Soszycy powstała w 1896 roku i ma moc 250 kW. Uchodzi za najcenniejszy i najstarszy zabytek techniczny tego typu w Europie. W 2008 r. zakład przeszedł gruntowną modernizację, polegającą na unowocześnieniu urządzeń i systemów pomiarowych. Wewnątrz elektrowni została zachowana część wystawowa, dzięki której można zobaczyć od środka, jak działa turbina czy regulator. Elektrownia jest udostępniona do zwiedzania dla grup turystycznych. Wizyta wymaga wcześniejszego umówienia w spółce Energa Wytwarzanie. Elektrownia wodna Gałąźnia Mała to największa elektrownia wodna na Słupi, której wybudowanie skróciło bieg rzeki o kilkanaście kilometrów. Inżynierowie pruscy wykopali sztuczny kanał, kierując Słupię do Jeziora Głębokiego, skąd woda wielkimi rurami, przez dwa „zamki wodne”, prowadzi do pięciu turbin elektrowni. Takie rozwiązanie dało wyjątkowo dużą różnicę poziomu wody, pozwalającą na uzyskanie mocy szczytowej aż 3500 kW. Malowniczo położony i posiadający ciekawą architekturę budynek, w którym mieści się elektrownia, jest udostępniony do zwiedzania dla grup turystycznych. Wizyta wymaga wcześniejszego umówienia w spółce Energa Wytwarzanie Słupsk to liczące ponad 90 tysięcy mieszkańców miasto, będące obok Koszalina najważniejszą miejscowością Pomorza Środkowego. Słupia płynie przez historyczne centrum miasta, gdzie mimo poważnych zniszczeń wojennych zachowało się kilka interesujących zabytków. Szczególnie godny uwagi jest Zamek Książąt Pomorskich, w którym znajduje się największa w Polsce kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Rzeka przepływa przez piękne parki miejskie, w pobliżu dawnego młyna zamkowego i odnowionego Spichlerza Richtera. Ustka. Szlak kajakowy Słupi kończy się w Ustce – popularnej, turystycznej miejscowości nadmorskiej. Miasto posiada status uzdrowiska, a w jego herbie znajduje się syrenka, której pomnik zobaczyć można na falochronie wschodnim. Ozdobą miejscowości jest też znajdująca się w porcie latarnia morska. Największym walorem Ustki są piękne, szerokie bałtyckie plaże, w pobliżu których (w usteckim porcie) można zakończyć spływ kajakowy. Przed wpłynięciem na wody portowe należy jednak uzyskać zgodę Kapitanatu Portu (tel. 59 814 44 30).

To, co ma do zaoferowania kajakarzom Słupia, posiada niewiele polskich rzek. Zachwyca niezwykle pięknymi, długimi, śródleśnymi odcinkami oraz różnorodnością nadrzecznych krajobrazów, a także zabytkowymi elektrowniami wodnymi i malowniczymi jeziorami. Wyjątkowości dodaje jej także niecodzienny finał spływów, które zakończyć można w usteckim porcie, w pobliżu bałtyckiej plaży. Wszechobecna cisza i uczucie niezwykłego kontaktu z naturą na szlaku Słupi są magnesem dla kajakarzy. Znaleźć tu można odcinki zarówno łatwe (szczególnie w jej końcowym biegu), jak i trudniejsze, stanowiące prawdziwe wyzwanie. Przoduje wśród nich Rynna Sulęczyńska, najbardziej zbliżony do górskich rzek odcinek szlaku kajakowego na Pomorzu, z rwącą wodą, rozbijającą się o kamienie w dnie koryta. Na Słupi kajakarze mogą również doświadczyć niezwykłej samotności na szlaku i w pełni zbratać się z naturą, korzystając z leśnych biwaków. Szybki nurt i zabytkowe elektrownie wodne w Soszycy, Gałąźni Małej, Konradowie i Krzyni tworzą unikatowy w skali Europy, ponad 100-letni system hydroenergetyczny. Sprawiają one, że o Słupi mówi się czasem żartobliwie „Rzeka z Prądem”. Szczególnie godne uwagi są dwa obiekty: najstarszej elektrowni wodnej w Polsce – Struga w Soszycy oraz największej na Słupi elektrowni wodnej – w Gałąźni Małej. Budowa tych dwóch zespołów hydrotechnicznych w znaczący sposób zmieniła bieg rzeki i sprawiła, że kajakarzy na szlaku czekają dwie dłuższe przewózki kajaków: pomiędzy Byliną a Soszycą oraz pomiędzy Jeziorem Głębokim a Gałąźnią Małą.

Informacje
 • Długość szlaku: 133 km (w tym 12 km przewózki kajaków)
 • Liczba dni: 7
 • Liczba przenosek: 8
 • Rekomendowana trasa spływu: Gowidlino – Ustka
 • Trudność: rzeka średnio trudna od Sulęczyna do Bydlina, dolny odcinek łatwy. Miejscami fragmenty trudne (Rynna Sulęczyńska) i bystrza. Na odcinkach leśnych liczne drzewa w nurcie
 • Dopływy (dostępne dla kajakarzy): Skotawa, Kamienica, Bytowa