Najbardziej żuławskie z rzek Żuław
Tuga i Święta

Tuga i Święta

Największe atrakcje

  1. Nowy Staw. Niewielkie miasto, założone w średniowieczu. Zobaczyć w nim można wielki, prostokątny rynek z dwoma zabytkowymi kościołami (gotycką farą i dawną świątynią ewangelicką, której strzelista wieża zwana jest „ołówkiem”), zabytkowe zakłady przemysłowe i domy podcieniowe.
  2. Nowy Dwór Gdański. Dzisiejsza stolica Żuław Wiślanych. Powiatowe miasto z licznymi zabytkami oraz bardzo interesującym, położonym w pobliżu rzeki Żuławskim Parkiem Historycznym. Atrakcją miasta są też kładki i most zwodzony na Tudze.
  3. Żelichowo-Cyganek. Obok starego cmentarza mennonickiego, lapidarium i zabytkowego kościoła (użytkowanego obecnie jako cerkiew) zobaczyć tu można zrekonstruowany dom podcieniowy – jeden z nielicznych tego typu obiektów na całych Żuławach.
  4. Tujsk. Wieś na Żuławach, w której dawniej mieścił się duży port rzeczny, z racji łączenia się w pobliżu Linawy i Tugi ze Szkarpawą oraz bliskości jednej z zatok Zalewu Wiślanego

Tuga wraz ze Świętą (Wielką i Małą w górnym jej biegu) stanowiły kiedyś jedno z licznych odnóg ujściowych Wisły. Rzeki przepływają przez serce Żuław Wiślanych. Wyprawa nimi pozwala poznać i zrozumieć tę niezwykłą, wydartą wodzie krainę, posiadającą swój specyficzny urok i tajemnicę. Szlak Tugi i Świętej jest kręty, szeroki, spokojny i niezwykle malowniczy. Obfituje w dzikie zakątki, dogodne do biwakowania miejsca oraz zabytki architektury i techniki. Na szlaku warto zatrzymać się w Tujsku, Stobcu, Żelichowie, zwiedzić zabytki Nowego Dworu Gdańskiego i Nowego Stawu. Bazą wypadową może być Rybina, Tujsk, Nowy Dwór Gdański lub Nowy Staw. Słaby nurt rzek pozwala pływać kajakiem w obu kierunkach. W drugiej połowie lata, Tuga może zarastać salwinią pływającą – chronioną paprocią wodną, która znacznie utrudnia pływanie po rzece.

Informacje
  • Długość szlaku: 25
  • Liczba dni: 1
  • Liczba przenosek: 0
  • Rekomendowana trasa spływu: Nowy Staw - Rybina (26 km, w tym 1 km po Szkarpawie)
  • Trudność: szlak łatwy i pozbawiony przeszkód; z uwagi na słaby nurt rzeki można nim pływać w obu kierunkach