Z serca Kaszub do krainy Słowińców
Łeba

Łeba

Propozycja etapów spływów

  1. Sianowo – Tłuczewo (15 km)
  2. Tłuczewo – Mosty (21 km)
  3. Mosty – Chocielewko (13 km)
  4. Lębork – Chocielewko (10 km)
  5. Chocielewko – Poraj (22 km)
  6. Poraj – Gać (11 km)
  7. Kanał Chełst: Łeba- J. Sarbsko

Największe atrakcje

  1. Sianowo
  2. Strysza Buda
  3. Przełom Łeby między Tłuczewem a Paraszynem
  4. Bożepole Wielkie
  5. Lębork
  6. Słowiński Park Narodowy

Warto zobaczyć na szlaku

Sianowo. Malowniczo położona wśród wzgórz morenowych kaszubska wieś, leżąca nad Jeziorem Sianowskim. Miejsce początkowe spływów Łebą. We wsi w pięknym, szachulcowym kościele mieści się Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej. Strysza Buda. Mała wioska w górnym biegu Łeby, w której znajdują się dwie nietypowe atrakcje: Kaszubski Park Miniatur i Kaszubski Park Gigantów. Bożepole Wielkie. Miejscowość na skraju pradoliny Łeby, w której zobaczyć warto pałac z XIX w. i ryglowy kościół. Lębork. Największe miasto nad Łebą, wywodzące się ze średniowiecza. Zobaczyć tu można zamek pokrzyżacki, mury miejskie i liczne zabytki, w tym gotycki kościół pw. św. Jakuba. Słowiński Park Narodowy. Jeden z najciekawszych parków narodowych w Polsce, będący też Światowym Rezerwatem Biosfery. Słynie z rozległego kompleksu ruchomych wydm, położonego między Łebą a Czołpinem. Na jego terenie leży przymorskie Jezioro Łebsko – jedno z największych jezior w Polsce, do którego wpada rzeka Łeba.

Łeba zachwyca swoją różnorodnością. Każdy z etapów spływu jest inny. W górnym odcinku, prowadzącym wśród kaszubskich wzgórz, rzeka jest wąska i wymagająca. W korycie znajduje się wiele przeszkód: zwalonych drzew, wszędobylskich gałązek i krzaków, gałęzi wystających nad taflę wody lub sterczących na brzegu. Są też liczne przenoski. Woda płynie raczej spokojnie, tylko od czasu do czasu pojawia się szybszy nurt. Od miejscowości Tłuczewo szlak się zmienia. Pokonując śródleśny wąwóz rzeka przyspiesza i zaczyna się przełomowy, najbardziej ekstremalny odcinek. Duży spadek terenu, kamieniste dno i liczne głazy na dnie rzeki tworzą bardzo mocne i długie bystrza, które dostarczają wspaniałych emocji. Trzeba jednak uważać na niski stan wody, który może być dużym problemem, zwłaszcza latem. Przy wysokiej wodzie będzie to jednak odcinek wspaniałej zabawy i nie lada wyzwanie, nawet dla doświadczonych i wytrwałych kajakarzy. Od Łęczyc, wraz z początkiem rozległej pradoliny, charakter rzeki zmienia się całkowicie. Ta część szlaku jest łatwa, idealna dla spływów jednodniowych i dla osób początkujących. Jest to znakomity odcinek na rodzinne wyprawy i rekreacyjnego spędzania czasu na wodzie. Rzeka wpada do morza w Łebie, jednak spływ należy zakończyć przy moście drogowym w miejscowości Gać. Obowiązuje zakaz pływania kajakiem po Jeziorze Łebsko, gdyż jest to teren parku narodowego. Ciekawostką jest możliwość popływania kajakiem w turystycznym mieście Łeba, gdzie kanał Chełst łączy płytkie Jezioro Sarbsko z portem na rzece Łebie. Miasto Łeba jest też znanym ośrodkiem kajakarstwa morskiego.

Informacje
  • Długość szlaku: 121
  • Liczba dni: 5-6
  • Liczba przenosek: 15
  • Rekomendowana trasa spływu: Sianowo - Gać (104 km)
  • Trudność: odcinek górny (Sianowo - Tłuczewo) średnio trudny, odcinek przełomowy (Tłuczewo – Paraszyno) bardzo trudny, odcinek środkowy (Paraszyno – Łęczyce) średnio trudny, odcinek dolny (od Łęczyc do Gaci) łatwy
  • Dopływy (dostępne dla kajakarzy): Kanał Chełst