Kajakiem przez Żuławy do Gdańska
Motława

Motława

Największe atrakcje

  1. Kamienna Grodza. To zabytkowa budowla hydrotechniczna z początku XVII wieku, oddzielająca wody wewnętrzne Gdańska od Opływu Motławy. Służyła do kierowania wód Motławy do fos otaczających miasto od południa, pozwalając na zalanie ich przedpola w przypadku oblężenia.
  2. Opływ Motławy. Ten nietypowego kształtu, sztuczny kanał to nic innego, jak dawna fosa miejska monumentalnych fortyfikacji, które broniły skutecznie Gdańsk przez blisko dwa stulecia Zachowały się dwa pierwsze bastiony, których potężne, zielone kopce górują nad panoramą miasta.
  3. Wróblewo. Wieś, położona na szlaku wodnym Motławy. Nad jej brzegiem znajduje się urokliwy kościółek szachulcowy pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pochodzący z końca XVI wieku. To jedna z najpiękniej położonych świątyń żuławskich.

Motława to żuławska rzeka, mająca źródła w okolicach Tczewa. Z uwagi na bardzo wolny i niemal niewyczuwalny nurt, pływać nią można w obu kierunkach, co umożliwia spływ kajakowy z Gdańska do Wróblewa i z powrotem. W pierwszej części Motława, rozgałęziona na Starą i Nową Motławę, Kanał na Stępce oraz Opływ Motławy, otacza swoimi ramionami zabytki Gdańska, tworząc Wyspę Spichrzów i Ołowiankę. Ta część szlaku stanowi opisane oddzielnie, wewnętrzne wody Gdańska. Właściwa Motława zaczyna się przy dawnym młynie (Kamiennej Grodzy), za wrotami przeciwpowodziowymi, które otwierają się i zamykają w zależności od poziomu wody i kierunku wiatru. Należy się więc liczyć w tym miejscu z możliwością przenoszenia kajaków. Rzeka od tego miejsca płynie otoczona wałami przeciwpowodziowymi przez płaskie, rolnicze tereny Żuław Gdańskich. W Krępcu przyjmuje wody Raduni i wiedzie nadal na południe, przez żuławskie wioski takie, jak Wiślina czy Lędowo. Spływ najlepiej zakończyć przy urokliwym, stojącym nad samą wodą, zabytkowym kościele we Wróblewie. Przy świątyni, nad rzeką, znajduje się kameralne miejsce odpoczynku

Informacje
  • Długość szlaku: 17
  • Liczba dni: 1
  • Liczba przenosek: 0/1 (zależnie od stanu wody - przenoska w Kamiennej Grodzy)
  • Rekomendowana trasa spływu: Gdańsk - Wróblewo (15 km, tj. 30 km w obie strony)
  • Trudność: szlak łatwy, z uwagi na słaby nurt można pokonać go w obu kierunkach