Jeden spływ - trzy (albo nawet cztery) rzeki
Pilica, Graniczna i Trzebiocha

Pilica, Graniczna i Trzebiocha

Propozycje etapów spływów

 1. A. Korne – Loryniec (17 km)
 2. B. Wieprznica – Loryniec (16 km)

Największe atrakcje

 1. Korne. Stara kaszubska wieś w okolicach Kościerzyny, otoczona rozległymi borami sosnowymi. We wsi lądowisko szybowców oraz stary, zabytkowy młyn na Pilicy – miejsce początkowe spływów kajakowych na tej rzece.
 2. Jezioro Garczyn – duże rynnowe jezioro w okolicach Kościerzyny. W latach międzywojennych w położonym na wschodnim brzegu jeziora obozie odbywały się młodzieżowe obozy harcerskie i wodniackie. Ich tradycje kontynuowane są w tym miejscu do dziś.
 3. Łubiana. Wieś kaszubska położona na zachód od Kościerzyny. Znajdują się w niej sławne i posiadające dziesiątki lat tradycji Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana, obok których przepływa rzeka Graniczna.
 4. Jezioro Sudomie. Płytkie, wytopiskowe jezioro, położone na szlaku rzek Granicznej i Trzebiochy. Posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową. W jego okolicach znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych, a także rozległe, odkrywkowe kopalnie surowców mineralnych.
 5. Grzybowski Młyn. Niewielka, położona w malowniczej dolinie Trzebiochy wieś przy drodze Wdzydze – Kościerzyna. Dawniej znajdował się tu młyn, na którego miejscu działa obecnie zakład hodowli ryb.

Pilica, Graniczna i Trzebiocha to trzy niewielkie dopływy górnej Wdy, płynące w okolicach Kościerzyny. Każda z nich stanowi interesujący szlak kajakowy. Wąska i kręta, ale bardzo urokliwa Pilica, w górnym biegu zwana także Borową, spławna dla kajakarzy jest od starego młyna w miejscowości Korne. Przepływa obok wsi Łubiana, w bliskości Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana. Wpada do rzeki Granicznej tuż za tą miejscowością. Szlak kajakowy Pilicy liczy od Kornego do ujścia 7 kilometrów. Graniczna, która wypływa w okolicach Gostomia, w swoim górnym biegu przepływa przez kilka jezior. Przez kajakarzy jest użytkowana od Wieprznicy, położonej nad dużym, otoczonym lasami, rynnowym Jeziorem Garczyn. Pewnym utrudnieniem jest wąski przepust pod torami kolejowymi i drogą na wypływie z tego jeziora. Dalej Graniczna leniwie meandruje przez łąki, przyjmując w okolicach Łubiany wody Pilicy, by następnie zakończyć swój bieg w Jeziorze Sudomie. W dalszym biegu rzeka, już pod nazwą Trzebiocha, pokonuje dwa przesmyki na j. Sudomie w okolicach Sycowej Huty, by następnie prowadzić swe wody na południe, w kierunku Wdy. Od Jeziora Żołnowo rzeka wartko płynie malowniczą doliną, w której na zmianę przeplatają się krajobrazy polne i leśne. Przy hodowli ryb w Grzybowskim Młynie można odpocząć i skosztować wędzonych pstrągów. Niedaleko stąd już do ujścia Trzebiochy do Wdy, gdzie na przystani w Loryńcu kajakarze mogą zakończyć swoją przygodę. W zależności od miejsca startu, liczyć będzie ona 16 do 17 kilometrów. Można także kontynuować spływ leniwie płynącą Wdą i przez rozległe jezioro Wdzydze dopłynąć do stanicy kajakowej we Wdzydzach, co wydłuża wyprawę o ok. 8 kilometrów.

Informacje
 • Długość szlaku: 23
 • Liczba dni: 1
 • Liczba przenosek: 1
 • Rekomendowana trasa spływu: Korne - Loryniec (17 km) Garczyn - Loryniec (16 km)
 • Trudność: szlak łatwy i nieuciążliwy, jedna przenoska w Grzybowskim Młynie