Tu kończy się świat, a zaczyna raj
Wieprza

Wieprza

Propozycje etapów spływów

1. Glewnik (Trzebielino) – Broczyna (14 km)
2. Broczyna – Kawka (13 km)
3. Kawka – Obłęże (most) (10 km) (1 km Obłęską Strugą pod prąd, do biwaku przy jeziorze)
4. Obłęże (most) – Pomiłowo (20 km) (1 km Obłęską Strugą z prądem, od jeziora do Wieprzy)
5. Pomiłowo – Chudaczewko (25 km)
6. Chudaczewko – Darłówko (27 km)

Największe atrakcje

1. Biesowice: Zabytkowa elektrownia wodna
1. Biesowice: neogotycki pałac z XIX wieku, mauzoleum z pocz. XX w.
2. Kępice: Dawna miejscowość przemysłowa, zabytkowe elektrownie wodne Kępka i Kępice, kąpielisko nad Jeziorem Obłęskim.
3. Sławno: zespół Starego Miasta: mury miejskie, liczne zabytki.
4. Darłowo: średniowieczny układ miasta, Zamek Książąt Pomorskich, gotyckie kościoły, pozostałości murów miejskich i liczne zabytki.
5. Darłówko: zespół portowy, ujście rzeki do Bałtyku, plaża.

Warto zobaczyć na szlaku

Biesowice. Elektrownia wodna Biesowice to jedna z najpiękniejszych budowli hydrotechnicznych Pomorza. Przypomina swoją ceglaną bryłą gotycki zamek. W samych Biesowicach warto zobaczyć neogotycki pałac. Na jednym z pobliskich, dominujących nad doliną Wieprzy, porośniętych pięknym, bukowym lasem wzniesień odszukać można (w pobliżu szkoły) antykizowane mauzoleum. Upamiętnia ono pochodzących z tej wsi żołnierzy, poległych w czasie I wojny światowej. Kępice to dziś niewielkie miasto, dawniej ważna osada przemysłowa. Miejscowość rozwinęła się dzięki inwestycjom kanclerza Otto von Bismarcka, który w pobliskim Warcinie posiadał swój majątek. Działała tu papiernia i tartak oraz cztery elektrownie wodne. Nad pobliskim Jeziorem Obłęskim mieści się kompleks turystyczny, który jest dobrym punktem odpoczynku na szlaku kajakowym Wieprzy. Sławno. Miasto wywodzące się ze średniowiecza. Nie leży nad samą Wieprzą, do jej centrum prowadzi Kanał Miejski. W Sławnie zachowały się liczne zabytki, w tym pozostałości murów miejskich oraz liczne zabytki, z gotyckim kościołem Mariackim na czele. Darłowo i Darłówko. Zespół miejski, który wywodzi się z czasów średniowiecza. Darłowo jako port handlowy rozwinęło się w czasach Hanzy. Nad miastem dominuje leżąca nad Wieprzą, majestatyczna bryła gotyckiego Zamku Książąt Pomorskich – jedynego zachowanego, nadmorskiego zamku w Polsce. Do naszych czasów przetrwał w dobrym stanie średniowieczny układ urbanistyczny z pięknym rynkiem i liczne zabytki, w tym gotyckie kościoły i pozostałości murów miejskich. Pobliskie Darłówko zaś to port morski, w którym (po wcześniejszym zgłoszeniu spływu do kapitanatu) można zakończyć w awanporcie, w pobliżu bałtyckiej plaży.

Wieprza należy do najpiękniejszych rzek Pomorza. Zachwyca pięknem dziewiczego krajobrazu i majestatem przyrody. Na szlaku zobaczyć można zabytkowe elektrownie wodne, z których najokazalsza znajduje się w Biesowicach. Środkowy i dolny odcinek Wieprzy jest dość dobrze zagospodarowany, jest tu kilka nadrzecznych pól namiotowych i przystani. W swym górnym odcinku rzeka wcina się w liczne, niedostępne wąwozy. Szybki nurt i liczne bystrza nadają górnej i środkowej Wieprzy charakter rzeki podgórskiej, polecanej doświadczonym kajakarzom. Szczególnie odcinek rzeki powyżej ujścia Pokrzywnej charakteryzuje się długimi bystrzami, przeszkodami i płyciznami, dlatego jest on dostępny tylko dla kajaków jednoosobowych. Z tego powodu spływy szlakiem Wieprzy najlepiej rozpocząć na jej prawobrzeżnym dopływie – Pokrzywnie. Rzeka ta jest niezwykle urokliwa i dostępna również dla mniej doświadczonych kajakarzy. Dolny odcinek Wieprzy, począwszy od miejscowości Korzybie, jest spokojniejszy i łagodniejszy, odpowiedni dla początkujących kajakarzy i rodzin z dziećmi. Dominujący do tej pory krajobraz leśny zastępują rozpościerające się szeroko pola i łąki. Boczna odnoga Wieprzy prowadzi przez centrum Sławna, w którym znajdują się liczne, interesujące zabytki. Natomiast w Darłowie szlak kajakowy prowadzi wprost pod murami majestatycznego Zamku Książąt Pomorskich. Rzeka wpada bezpośrednio do Morza Bałtyckiego, co daje możliwość zakończenia spływu w awanporcie Darłówka, w pobliżu bałtyckiej plaży.

Informacje
  • Długość szlaku: 109
  • Liczba dni: 6
  • Liczba przenosek: 6
  • Rekomendowana trasa spływu: Trzebielino (Glewnik) - Darłówko
  • Trudność: odcinek górny (do ujścia Pokrzywnej) - trudny, odcinek środkowy (do Pomiłowa) - średnio trudny, odcinek dolny - łatwy
  • Dopływy (dostępne dla kajakarzy): Pokrzywna, Studnica